"Това, което търсиш, търси теб!"
Нейрографика, Коучинг и НЛП

Как да се заявим в публичното пространство ?


В социалните мрежи съвсем нагледно може да се види, как наистина талантливи хора и добри професионалисти не могат да се заявят сполучливо като такива.  А само правят опити.  Несполучливи опити чрез споделяне на чужди публикации, чрез участия в групи и спорове, чрез страхливи подсказки за това, което правят.
Други обаче се появяват и директно ни съобщават за себе си. И участието им в социалните мрежи се свежда точно до това - да ни напомнят непрекъснато, че са професионалисти в това, с което се занимават.
      
Има и една трета категория хора. Които хем с успех участват в дискусиите и споровете, хем с всеки свой коментар ни припомнят кои са. Тези последните често имат добри пиари, но много често те самите са с вроден усет за нещата .
Ще кажете, че в социалните мрежи има хора с различни цели. И че едни са там, за да се разтоварят, а други за да използват интернет пространството като реклама.
      
Точно така е. И аз имам предвид точно тази втора група. При която макар и с еднакви цели, различните хора постъпват по коренно различен начин . И съответно постигат различни резултати, макар да целят едно и също нещо - да привлекат последователи и клиенти.

Няколко съвета за това как да се заявим в социалните мрежи:

ПЪРВО: Направете си сайт или блог и го споделяйте винаги, когато това е възможно. В него трябва да има страница за това, кои сте и поне няколко лично написани от вас статии. Не обръщайте внимание на това - колко харесвания имате. Възможно е в началото да посрещнат появата ви с мълчание, а понякога и с негативни коментари. 
Това не бива обаче да ви отказва. Това е първият етап на всяко ново начало.

ВТОРО: Доскоро правеха впечатления блогове и сайтове с много хвалебствени за притежателя им отзиви от измислени лица, но хората разгадаха тази уловка. Не ви съветвам да го правите и вие. 
Наистина няма нищо по-отблъскващо от суперлативи, до чиито автори не можеш да стигнеш по никакъв начин.

ТРЕТО: Когато споделяте публикация, в нея трябва да наблегнете на категоричността. Вие споделяте като професионалист, който е наясно с темата, а не като домакиня, търсеща съвет или убиваща времето си. За последното пък е необходимо да сте убеден в това, което пишете. Тогава ще дойдат и нужните думи.

ЧЕТВЪРТО: Много е важен стилът на писане. Може да имате да кажете интересни неща, но ако не успеете да ги представите убедително и с добър изказ, по-добре се откажете и се обърнете към професионалист. Той може да ви помогне само с редакция, но може да напише и всичките материали, които искате.
Не рискувайте обаче след това да продължите сами, ако не сте убедени, че стилът ви поне малко се доближава до неговия.

ПЕТО: Направете си хубави снимки и ги споделете. Хората трябва да знаят с кого точно ще се срещнат, ако решат да ви потърсят. Когато избирате снимките, пак се посъветвайте с професионалист. Попитайте и близки и приятели, на коя от снимките ви възприемат най- позитивно. Можете дори да ги пуснете във фейсбук и да проследите реакциите.

ШЕСТО: Ако това е нещото, с което искате да се занимавате, в никакъв случай не се отказвайте при първите неуспехи. Наистина всяко начало е трудно, а социалните мрежи си имат и допълнителни правила, едно от които е, че сте като на мегдан - всеки може да се провикне и да изрече каквото си поиска по ваш адрес.
Как ще постъпите в този случай си е ваша работа, но негативните непремерени коментари при всички обстоятелства няма да допринесат за успеха ви. 
Защото има голяма разлика между това да "одобриш" репченето и дързостта на някого в някакъв незначителен спор и това -  при проблем да отидеш при него и да му се довериш...

СЕДМО: Отговаряйте винаги на зададените ви въпроси. Дори понякога да са предизвикващи или оспорващи компетентността ви. Този, който е наистина добър в работата си, го знае и не се терзае от подобни заяждания.

ОСМО : Ако сте оставили имейл за контакт, го проверявайте редовно. Най-често с ентусиазъм започваме нещо, но след като то не се случи в първите няколко седмици, го зарязваме. Не ви ли прави впечатление, че много хора с не много качества днес са доста по-напред, защото последователно са вървели по един и същ път?


Това, разбира се, са само няколко нахвърляни съвета. Добрият професионалист след като изчерпи знанията си по даден въпрос, търси съветите на професионалист.
Успех!
                                                   
Сподели
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.